Leerlingen van Curio prinsentuin van cooth aan het woord

Brugklassers Dunya (12) en Anne (12) voelen zich helemaal thuis op Curio prinsentuin van cooth. “Je leert hier niet alleen uit boeken, maar vooral door te doen,” zegt Anne. Samen vertellen ze over hun eerste jaar vol praktijkvakken, leuke activiteiten én nieuwe vriendschappen. “Hier voel ik me gewoon op mijn plek,” zegt Dunya met een brede glimlach.

De twee eerstejaars kozen bewust voor de school. “Ik heb een vip-rondleiding gedaan,” vertelt Dunya. “Toen voelde ik me meteen op mijn gemak. De sfeer is hier fijn en er is veel praktijk, dat vond ik leuk.” Anne knikt: “Ik was op de open dag geweest. Iedereen zei dat het een leuke school was. En dat klopt ook!”

De praktijklessen zijn voor beide meiden een groot pluspunt. “Je zit niet de hele dag in de boeken”, zegt Anne. “We gaan vaak naar buiten, en doen opdrachten met planten of in de tuin.” Dunya vult aan: “We moesten een keer onderzoeken of een plant een windplant of insectenplant is. Dan kijk je ook welke insecten eromheen zitten. Dat vond ik echt leuk.”

Op school krijgen ze ook het vak TOP, wat staat voor Talenten Ontdek Plek. Daar maken ze kennis met verschillende richtingen, zoals zorg en welzijn, dienstverlening en producten, en groen. “We leerden strijken, luiers verschonen en huishoudelijke taken doen,” vertelt Dunya. “Dat is handig voor later.” Anne voegt toe: “Bij groen hebben we tuintjes aangelegd en insecten bestudeerd. En bij dienstverlening en producten werk je meer op de computer.”

Ook digitale vaardigheden komen aan bod. “We hebben geleerd hoe je veilig met een laptop werkt”, zegt Dunya. “Waar je bijvoorbeeld voorzichtig mee moet zijn als je informatie opslaat. Maar ook hoe je een goede presentatie maakt.” Dunya is heel blij met het vak TOP: “Je ontdekt écht wat je leuk vindt en wat je talenten zijn.”

Beide meiden zijn fan van gym. “Laatst hadden we trampoline springen en dan over een touw heen. Dat was zo leuk!” vertelt Dunya enthousiast. Anne vindt het ook fijn om te bewegen na een lange schooldag: “Als je veel in de klas hebt gezeten, is het lekker om daarna actief te zijn. Ik zit ook op hockey.” Dunya doet aan atletiek: “Ik vind hoogspringen en estafette het leukst.”

Op school zijn ook dieren, al werken eerstejaars daar nog niet veel mee. “Maar in de bovenbouw wel,” zegt Dunya. “Daar kijk ik echt naar uit.” Ook buiten de lessen is er genoeg te doen. “We gingen op kamp en sliepen in tenten,” vertelt Dunya. “Er waren veel spelletjes en een klimtoren waar je van af kon springen. Op kamp heb ik ook mijn beste vriendin leren kennen.”

Over hun klas zijn ze heel tevreden. “We hebben een leuke groep. Iedereen kan goed met elkaar opschieten,” zegt Anne. “En als iemand zich alleen voelt, letten we daar ook op,” vult Dunya aan. “Er was een meisje dat wat later in de klas kwam, maar nu hoort ze er helemaal bij.” De sfeer op school is goed, vinden ze. “Onze conciërges, Wil en Carlo, zijn altijd in de buurt”, vertelt Anne. “Ze houden in de gaten of alles goed gaat.” Dunya vult aan: “En als er iets gebeurt, grijpen ze meteen in.”

Wat ze later willen worden? Dunya weet het al: “Ik wil kinderoncoloog worden. Ik wil zieke kinderen helpen om beter te worden.” Anne wil ook met kinderen werken, “misschien op een basisschool of in de kinderopvang.”

Dunya en Anne omschrijven hun school in drie woorden: veel bewegen, ontdekken en veiligheid. “Je leert hier met je hoofd én met je handen,” legt Anne uit. Ze vinden het fijn dat er niet te veel huiswerk is en dat ze de tijd krijgen om opdrachten in de les af te maken. “En als je naar buiten kijkt, zie je veel groen en natuurlijk de diertjes”, zegt Dunya. “Dat maakt de school extra fijn.”