Gepubliceerd op
Publicatie datum

Sjoerd de Lange: “Nieuwe dingen leren gun ik iedereen”

Bij Curio staan de leerbehoeften van onze leerlingen en studenten centraal. Als dé beroepsopleider van de West-Brabant zetten we ons daar dagelijks voor in. Onze missie is niet voor niets: 'Jij groeit bij Curio en wij groeien met je mee'.  Onze medewerkers vertellen graag hoe zij daar aan werken. Deze keer vertelt Sjoerd over hij zich inzet voor LLO.

Nooit uitgeleerd

Curio docent Sjoerd de Lange is vanaf het begin betrokken bij het programma leven lang ontwikkelen (LLO) voor de sector voedsel, groen en gastvrijheid. Hij is ervan overtuigd dat je als mens nooit stopt met leren. “Ik ben daarvan zelf het levende bewijs”, lacht hij. “Na een carrière van 20 jaar in de horeca stapte ik over naar het onderwijs. Daarvoor moest ik terug naar de schoolbanken. Ik vond het erg verrijkend om nieuwe dingen te leren en me verder te ontwikkelen. Dat gun ik iedereen.

 

Maatwerktrajecten

LLO voor de sector voedsel, groen en gastvrijheid bestaat uit een breed aanbod van maatwerktrajecten voor horecabedrijven en cursussen voor volwassenen die in de horeca (willen) werken. “Ik ben begonnen als projectleider LLO”, vertelt Sjoerd. “Het eerste succes boekten we samen met het Werkgeverservicepunt van de gemeente Breda. Zij vroegen ons of we een opleiding konden opzetten voor statushouders. Dat werd de opleiding kok niveau 2. Ik deed daarvoor zelf de intakegesprekken. De vluchtelingen vertelden schrijnende verhalen, maar ze waren ook ontzettend gemotiveerd. Bij mij kwam er daardoor een enorme daadkracht vrij. Deze mensen moeten geholpen worden, vond ik. Uiteindelijk slaagden dertien van de veertien deelnemers. Inmiddels hebben ze allemaal een baan in de horeca.”

“Samen brengen we de behoeften van de branche in kaart”
Sjoerd de Lange

Anders denken 

Tegenwoordig is Sjoerd relatiemanager LLO. In die rol heeft hij veel contact met het bedrijfsleven en partners als de gemeente Breda, opleidingsinstituut Horeca Service Nederland (HSN) en Koninklijke Horeca Nederland (KHN). “Samen brengen we de behoeften van de branche in kaart”, vervolgt hij. “Er is bijvoorbeeld heel veel vraag naar personeel, maar de arbeidsmarkt is krap. Dat komt onder meer doordat veel mensen niet in de horeca willen werken vanwege de onregelmatige werktijden. Daarom is het belangrijk dat we anders gaan denken. 

 

Dit resulteerde in een speciaal traject voor vrouwen met schoolgaande kinderen. Sjoerd: “Dit traject hebben we samen met KHN opgezet. Wij bieden vrouwen de kans om bij een horecabedrijf aan de slag te gaan als hun kinderen op school zitten. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten: de vrouwen ontwikkelen zich en doen leuk werk, en de bedrijven profiteren van gemotiveerd personeel.”

 

Geduld 

De belangrijkste les die Sjoerd in de afgelopen jaren heeft geleerd, is dat je veel geduld moet hebben om een mooi portfolio met opleidingen en cursussen te ontwikkelen. “Daarvoor heb je een lange adem nodig. Eerst moet je het vertrouwen winnen van de branche en potentiële samenwerkingspartners. Zo creëer je draagvlak. Dat kost tijd en soms lukt het gewoon niet. Het beste wat je dan kunt doen, is gewoon opnieuw beginnen. Daardoor ligt er nu een stevige basis voor LLO.”

 

 

 

Hospitalitycursussen

Een ander inzicht dat Sjoerd heeft opgedaan, is dat het belangrijk is om te ‘ontschotten’. “Door binnen Curio over sectoren heen te kijken, wordt het makkelijker om bij andere branches binnen te komen”, legt hij uit. “Ik heb daar een mooi voorbeeld van. Laatst heb ik contact gezocht met een grote Volvo-dealer in Breda, omdat ik weet dat Volvo hospitality hoog in het vaandel heeft staan. Ik vroeg – heel brutaal – of wij hospitalitycursussen voor hen mochten verzorgen. Ze reageerden positief op mijn voorstel, waardoor we nu dankzij onze hospitality- en horeca-ervaring een ingang hebben in de automotive branche.”

 

“Door binnen Curio over sectoren heen te kijken, wordt het makkelijker om bij andere branches binnen te komen.”
Sjoerd de Lange

Stabiele en betrouwbare partner 

In de afgelopen jaren heeft Curio zich ontwikkeld tot een stabiele en betrouwbare partner. “Omdat we goed bekend staan in de markt, willen gemeentes, horecabedrijven en partners als KHN en HSN graag met ons samenwerken”, vertelt Sjoerd. “Voor werkontwikkelbedrijf WVS in Bergen op Zoom en Roosendaal verzorgen wij de cursus HACCP, voedingsveiligheid. Wat dit traject zo bijzonder maakt, is dat WVS vooral werkt met mensen met een beperking of een afstand tot de arbeidsmarkt. Ik ben trots dat wij zijn gevraagd om een cursus voor deze doelgroep op te zetten.

 

Niet alleen de samenwerkingspartners zijn blij met Curio. De cursisten zijn net zo enthousiast. Sjoerd: “Een 28-jarige man vertelde me laatst dat hij één van onze cursussen ervaarde als ‘de leukste schoolweken uit zijn hele leven’. Zijn schooltijd vond hij niet prettig, maar bij ons voelde hij zich veilig. Daardoor kon hij zijn talenten ontwikkelen en groeien als mens. Hij baalt er enorm van dat de cursus voorbij is. Zo’n compliment vind ik hartverwarmend.”

 

Droom van Sjoerd voor 2030: “Het zou fantastisch zijn als Curio het kenniscentrum van de regio West Brabant wordt voor volwassenen en bedrijven die een opleidingsvraag hebben. Nu merk je dat veel mensen het spannend vinden om zomaar een school binnen te lopen als ze vragen hebben. Hoe mooi zou het zijn als wij die drempel in de toekomst kunnen wegnemen?”

 

Dit artikel staat in de tweede editie van het Curio magazine. Hierin laten we zien hoe wij invulling geven aan ons instellingsplan. In ons instellingsplan staat beschreven waar we de komende jaren aan willen werken. Lees het Curio magazine.